Asi jen v málokteré lednici v českých domácnostech bychom nenašli máslo, a to obvykle v poměrně hojném množství. Jde o potravinu, kterou nakupujeme prakticky automaticky a pravidelně. Ostatně, je to také jeden z těch produktů, u kterých máme vždy přesný přehled o ceně. I proto se o jejích nárůstech tak často diskutuje. Jednoduše každý ví, kolik máslo normálně stojí nebo by mělo stát. Dobře se na něm tedy demonstrují rostoucí náklady.
Dopadlo to nedobře
Do České republiky se přitom často nedostává zrovna takové máslo, jaké bychom si představovali a přáli. Naopak, v minulých měsících jsme tu měli případy, kdy Agrární komora upozorňovala na skutečnost, že se sem vozí roky staré rozmražené máslo ze státních rezerv evropských zemí. To se tu potom s velkou parádou prodává se slevou, ovšem málokdo si uvědomí, že kupuje podřadný produkt a rozhodně ne čerstvé máslo, které má datum spotřeby do dvaceti dnů od výroby.
Jsou tu však i další komplikace s máslem, po kterých vás na tuto potravinu dost možná přejde chuť a kdy budete hledat nejrůznější náhražky, které se ovšem nacházejí jen velmi složitě. S nepříjemnými zjištěními přišel renomovaný německý časopis Öko Test, který si do testování vzal hned dvacítku másel na tamním trhu, z nichž některá se dostávají i do Česka. Bohužel hned 19 z testovaných kousků obsahovalo zvýšené množství minerálních olejů.
To jsou přitom látky, které nemají co dělat nejen v másle, ale v jakékoliv potravině. Jsou na ně stanoveny určité limity, kdy jsou ještě neškodné, ovšem v tomto případě byly významně převýšeny. Problém je, že dodržování těchto limitů se dosud nevymáhá, což souvisí i s tím, že minerální oleje mají stále nejasný status. Některé studie tvrdí, že se ukládají v těle a jsou karcinogenní, ale není to definitivně potvrzeno.
Problematické obaly másla
Pro představu: v Evropské unii by se minerální oleje v potravině neměly vyskytovat v množství vyšším než 2 mg na jeden kilogram. Pokud však jde o másla v testu, zde byl podíl těchto látek dokonce desetkrát vyšší, což je alarmující.
Není třeba si přitom nalhávat, že jde o problém másel na německém trhu. S tím totiž souvisí i předpoklad toho, jak se minerální oleje do másla dostávají, a ten je dosti univerzální. Částečně může jít o to, že do másla uniká mazivo ze strojů, které se pro jejich výrobu používají. Ty by však měly podléhat přísným kontrolám a je otázkou, zda by to způsobilo takto plošný problém.
Čtěte také: Tohle máslo musíte okamžitě vyhodit. Prodávalo se ve velkém, ale pokud ho sníte, tak to pořádně slíznete
Jako pravděpodobnější vysvětlení se proto jeví důsledek používaných obalů na másla, které jsou navoskované a mohou z nich unikat různé látky. Platí přitom, že čím déle se máslo v obalu nachází, tím bude situace zřejmě horší. Ideální je tedy zkonzumovat ho co nejdříve. Z toho mimochodem vyplývá také doporučení, aby lidé kupovali čerstvá másla, které jde z výroby rovnou do obchodu a nikoliv máslo, které je třeba roky ve mrazácích.
Foto: Shutterstock
Máslo, máte pocit, že tu neidentifikovatelnou hmotu, co prodávají v obchodech, se dá nazvat máslo?
Je vidět jak se nám Jourová postarala o kvalitu dovážených potravin. Teď se nám naopak stará o cenzuru. Evropská unie je odkladiště všech neschopných politiků.
Zvýšený výskyt rakoviny u nás je z těch sraček co nám Němci v Hitler marketech vnucují jako výhodné. Tam by to nedali ani psovi.