Koronavirová epidemie sice v současné době klesá v celé zemi, což však nic nemění na tom, že všechny kraje jsou podle už mrtvého systému PES v nejhorším stupni. Tedy s výjimkou jednoho. Ve Zlínském kraji by už teoreticky mohli otevřít restaurace a děti jít do školy. Daří se tu totiž držet nadmíru dobrá epidemiologická čísla, a to nikoliv až teď, ale už od nového roku.
Někteří se spokojí s tím, že tento vývoj označí za zázrak, ale při bližším pátrání lze přeci jen dohledat důvody, proč je na tom Zlínský kraj oproti zbytku země tak dobře. “Osobně je mi to také záhadou, agresivní britská mutace tu přitom z 90 procent převládá,” říká pro Lidové noviny zdejší praktický lékař Lubomír Nečas.
Už druhým dechem ale upozorňuje na mimořádnou práci zdejších hygieniků, kteří na rozdíl od jiných krajů udrželi v chodu systém trasování. Podle vedoucí kanceláře ředitele krajské hygienické stanice Venduly Ševčíkové se do čtyřiadvaceti hodin podaří zjistit rizikové kontakty u 95 % pozitivně testovaných. To jsou na celorepublikové poměry mimořádná čísla.
Důležité je, že se tu trasování nikdy nenechalo padnout tak jako v jiných krajích v zemi. Hygienici tu počítali s velkým náporem, a tak si dopředu zajistili významnou externí pomoc. Do trasování se tak zapojili desítky dobrovolníků z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, policisté, ale také zaměstnanci místních úřadů, ať už finančního či krajského. Naposledy se do akce zapojili pracovníci Státního úřadu inspekce práce.
Zatímco se v České republice v průměru podaří vytrasovat 0,81 kontaktu na jednoho nakaženého, což je extrémně nízká hodnota, v případě Zlínského kraje činí průměr 1,12 kontaktu a někdy se vyšplhá až na 1,69, což už je dvojnásobek národního průměru.
Lékař Lubomír Nečas pochybuje o tom, že by už zafungoval efekt vakcinace, protože v kraji bylo dosud aplikováno jen přibližně dvanáct tisíc dávek, což ještě rozdíl vytvořit nemohlo. Naopak se domnívá, že se mohl projevit efekt promoření. V listopadu a prosinci totiž byl Zlínský kraj z hlediska covidových čísel nejhorší v zemi.
Je také možné, že do Zlínského kraje dorazí současná covidová vlna až jako poslední. Hygienici se obávají zhoršení, za poslední týden tu zaznamenali nárůst případů o 3,6 %, zatímco ve zbytku země už dochází k poklesu. Podobná vlnka ale přišla už začátkem roku a k dramatickému zhoršení nakonec nedošlo, jak říká praktik Nečas.
Foto: Shutterstock