Zoufalá doba plodí zoufalé činy. A do toho se přidávají nejrůznější nepodložené informace nebo rovnou dezinformace. Výsledek? Češi se v současné době snaží od veterinářů získat odčervovací pastu pro koně a další léčiva určená pro zvířata, která obsahují ivermektin. O této látce se toho v posledních týdnech hodně namluvilo, zejména v souvislosti s tím, že na Slovensku se k léčbě covidu-19 běžně používá. V médiích se objevily také vyjádření slovenské lékařky, která si sama sobě vyléčila nemoc právě ivermektinem pro koně. Jak říká, neměla vedlejší účinky a covid ji rychle opustil. Otázkou ale je, zda neměla spíše velké štěstí.
“Už jsem z toho zoufalá, dnes a denně mi volají cizí lidé a chtějí si koupit odčervovací pastu s ivermektinem,” uvedla pro server Lidovky veterinářka Markéta Petráňová. “Vyloženě lžou a vymýšlí si, že mají koně. Pak se jich zeptám, jaké plemeno vlastní, kolik váží a kde mají zvíře ustájené. Začnou mlžit a já poznám, že neříkají pravdu.“
Petráňová se péči o koně věnuje dvanáct let a za celou svou kariéru se s ničím takovým nesetkala. Za jediný den vyřídila spolu s kolegyní více než padesátku telefonátů a třicet emailů. Ve všech zazněl požadavek zákazníků na ivermektin. Ten přitom u koní funguje jako antiparazitikum, které zabíjí parazity přímo v trávicím traktu. Tento mechanismus přitom v případě koronaviru nedává žádný smysl. “I koně na ni mívají ošklivé reakce, třeba zhubnou, mají po ní průjem, nebo dokonce koliku, což je akutní bolest břicha,” varuje veterinářka Petráňová.
Někteří lidé už si svou samoléčbou covidu dokázali vážně uškodit. Samotná nemoc by jim přitom zřejmě takové následky neudělala. “Vím o člověku, který vypil veterinární roztok s ivermektinem a skončil v kritickém stavu v nemocnici. Zaokrouhlil si dávku, zkusil to a dopadl špatně,” uvedla veterinářka. Podle ní lidé nemohou jen tak experimentovat s podobným léčivem, navíc určeným pro koně. Tato zvířata totiž váží 500 až 600 kilogramů. Přiznává, že vůbec nechápe, jak to někoho může napadnout, ale děje se tak zjevně ve velkém měřítku.
Některé nemocnice ivermektin pro léčbu pacientů s covidem využívají i v České republice. Patří mezi ně například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Lékaři ho mohou podat pacientovi tehdy, když vyhodnotí, že by z léčby mohl profitovat. Musí ho ale použít jako neregistrovaný přípravek a nahlásit to Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten přitom zatím nechce ivermektin pro Českou republiku plošně schválit, protože nemá k dispozici klinické studie, jež by doložily jeho účinnost v léčbě covidu.
Do problematiky s ivermektinem se ale vložil už i premiér Andrej Babiš a začal jeho objednávky pro Českou republiku podporovat. Dnes se pochlubil dodávkou léku pro dvacet tisíc pacientů. “Mám skvělou zprávu. Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů,” uvedl Babiš na Twitteru. Tento lék je ale skutečně určen pro lidi, nikoliv pro zvířata.
Foto: Shutterstock