Jedna velká otázka spojena s očkováním, ale i bojem proti koronaviru jako takovým, se zdá být zodpovězena. Přinejmenším vakcína od společnosti Pfizer chrání nejen proti propuknutí nemoci covid-19, ale také před samotnou infekcí koronavirem a tedy jejím šířením dále. Právě to dosud nebylo jasné a někteří odborníci poukazovali na to, že opatření budou zapotřebí i nadále právě proto, že očkovaní lidé by jinak stále mohli nakazit ty neočkované.
Vakcína Pfizer dokázala v Izraeli zabránit 89,4 % laboratorně potvrzených infekcí, vyplývá ze studie, na kterou upozornil server Bloomberg. Jde o další dobré zprávy ze země, kde se očkuje nejrychleji na světě a odkud jsme se už v předchozích dnech dozvěděli, že vakcína Pfizer funguje skutečně tak, jak bylo deklarováno. Tedy zabraňuje rozvoji symptomatického onemocnění v 94 % případů a na celých 99 % chrání před úmrtím na nemoc covid-19.
Nově zveřejněné poznatky jsou ale možná ještě důležitější. Ukazuje se totiž, že očkovací látka dokáže zabránit šíření koronaviru prostřednictvím asymptomatických přenašečů. Je tak nepravděpodobné, že by se od očkovaných lidí mohli nakazit ti neočkovaní. To je významná zpráva zejména z hlediska rozvolňování opatření a znovuotevírání ekonomik.
V Izraeli přitom už ze čtyř pětin převládá takzvaná britská mutace koronaviru. Vakcína se tak už většinově musí vypořádávat právě s ní. To, že funguje tak dobře i za těchto podmínek, je další skvělou zprávou. Znamená to, že přinejmenším v případě této varianty očkování účinkuje stále velmi dobře.
Foto: Shutterstock