Americká zpravodajská služba National Intelligence Council (NIC) zveřejnila zprávu Global Trends, která se zabývá střednědobým a dlouhodobým strategickým výhledem v rámci zpravodajské komunity USA. Jde už o sedmé vydání sledovaného dokumentu, který vychází každé čtyři roky.
Zpráva tentokrát upozorňuje na skutečnost, že současná pandemie prohloubila ekonomickou nerovnost a rozproudila nacionalistické nálady. Předpověď do roku 2040 počítá s tím, že v následujících desetiletích zpomalí globální populační růst, což povede k postupnému zestárnutí světa. Kromě toho se prohloubí klimatické změny, mezinárodní vztahy budou stále problematičtější a neurovnané a na některých místech zavládne dokonce hladomor.
Zpráva je pochopitelně jen jednou z mnoha tohoto druhu, ovšem odborníci jí přikládají určitou důležitost kvůli velmi podrobnému zpracování, jež vychází ze současné situace a snaží se co možná nejpřesněji předpovědět, co se bude se světem dít dále. Je jasné, že ne vše se naplní, něco třeba bude úplně jinak, ale v něčem se autoři dokumentu trefit mohou.
Naposledy se jim to povedlo v minulém vydání Global Trends z roku 2017, kdy dokázala velmi přesně předpovědět globální pandemii na začátku 30. let jedenadvacátého století. Mimochodem uvedli, že tato pandemie povede k radikálnímu omezení cestování ve snaze zabránit šíření viru. Hovořili o “nejvýznamnější a jedinečném globálním narušením od druhé světové války, které bude mít zdravotní, ekonomické, politické a bezpečnostní důsledky, jež budou pokračovat i v dalších letech“. Jak dnes už víme, to, co se mnohým před čtyřmi lety jevilo krajně nepravděpodobně, se do puntíku naplnilo.
Proto není od věci seznámit se i s novým vydáním dokumentu Global Trends. Ten nachází důvod ke znepokojení téměř v každém aspektu lidského života. Varuje zejména před takovým zhoršením klimatických podmínek, že v chudších zemích nebude co jíst a pít.
Také se tu hovoří o tom, že bude obtížné udržet pokrok ve zdravotnictví a školství, na kterých jsme si zvykli v poslední době. A to jak vlivem pandemie koronaviru, tak třeba i stárnutí populace nebo zpomalení ekonomického růstu.
Určitým příslibem je sice očekávaný technologický pokrok, na druhé straně i ten může vyvolat nemalé napětí. “Státní i nestátní rivalové budou usilovat o vedení a dominanci ve vědě a technice s potenciálními kaskádovými riziky a důsledky pro ekonomickou, vojenskou i společenskou bezpečnost,” uvádějí autoři zprávy.
Foto: Shutterstock