Většina řidičů- profíků mi dá jistě za pravdu, že řazení do zipu dělá spoustě lidí velké problémy. Zip prostě nedělá našim spoluobčanům vůbec dobře. Nedávno jsem v reakci na chaotickou situaci v “zip” úseku jisté silnice zapátral v našich zákonech. Snažil jsem se zjistit, kdo v případě porušení běžných pravidel tohoto druhu řazení do pruhu, nese za případnou nehodu odpovědnost. Výsledek mě nemile překvapil.
Zip jako primitivní záležitost? Omyl!
Obecně přijímaná pravidla zipování by měla být každému jasná. Pokud je v jistém úseku silnice řazení do zipu, je dobrým zvykem, že vozidla v průběžném pruhu střídavě umožňují jízdu vozidlům jedoucím v pruhu předjíždějícím. Prostě se po jednom vozidla řadí do průběžného pruhu, cik-cak. I zákon v tomto hovoří relativně jasně, tedy alespoň jsem si to myslel.
Cituji z §12 Zákona o provozu na pozemních komunikacích: “Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.” Vše se zdá být jasné.
Ani policie nemá přesné instrukce
Celá věc mi ale nedala a oslovil jsem kamaráda od dopravní policie. Ten pro změnu uvedl, že v případě nehody u zipu posuzují každý případ individuálně. Zakopaný pes totiž vězí v jediném slovíčku “umožní”. To samo o sobě je teoreticky široký pojem a dává prostor ke spekulacím a dohadům. Není zde totiž uvedeno, že “musí umožnit”. Teoreticky tedy řidič v průběžném pruhu nemá povinnost svého kolegu po levé ruce před sebe pustit.
Pochopil jsem, že se zdá jedná o spor dvou možných pohledů. V jednom by měl být viník nehody ten, kdo neumožnil zařazení druhému vozu, k čemuž ho zákon ale úplně neváže. Druhý pohled může být zase běžné pravidlo pravé ruky, které obvykle definuje přednost v jízdě. Zákon je tedy trošičku nejasný. Nejlepší je samozřejmě zachování slušného chování. A pokud v případě zipu nevíte kdo je na řadě, je lepší prostě druhé vozidlo před sebe pustit. Však kvůli jednomu vozu se svět nezblázní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Garaz, Naucseridit, cspsd, Podnikatel
Docela dost chaos – a navíc v zákoně!!!!!!!!!!!Zkrátka a dobře ponechat to na českých řidičích není moudré!!!!!!!!§