Zaklínadlo nejen české energetiky ale i té evropské, jak se zdá, je nyní jednoduché. Potřebujeme „levné energie“ a pak bude zase dobře. Tohle nyní slýcháme nejen od politiků, ale dokonce i vážených ekonomů a poradců naší vlády. To má být lék na slepou uličku, ve které se nyní nacházíme. Je to ale klam, výmysl, politický populismus. Součást DNA zlodějiny zvané windfall tax namířené na okradení soukromých investorů ČEZ. Realita je jiná. Jediné k čemu směřujeme jsou mnohem dražší energie, než na jaké jsme byli do nedávna zvyklí. Proces už dávno běží a veřejnost i podnikatelé se přirozeně brání snahou o decentralizaci energetiky tj. zajištění vlastní soběstačnosti v místě spotřeby (pokud mají možnost). Drahé energie do budoucna jsou ale realitou. Státy to mohou ukrývat ve svých rozpočtech, za nutností zestátnění energetiky nebo i jinak. Smiřme se, že vstupujeme do doby politických triků a kouzel a podvodů. Česko je odstrašující ukázkou v celé EU, že i okrádání soukromých vlastníků je od rádoby pravicových politiků, pro tyto účely možné. Morálka politiků křivá jak jen si dokážeme představit…
Nemáme zdroje
Postupnému zdražování elektřiny (v delším horizontu) nezabrání zrušení povolenek CO2 a trhu EUETS, nebo rychlý rozvoj OZE či nějaká regulatorní opatření. Jedinou cestou by byl náhlý technologický pokrok na přijatelné cenové hladině, změna pravidel pro těžbu plynu přímo v Evropě či cenově přijatelný koncept skladování elektřiny, který byl “zavedl” výrobu elektřiny z OZE na cestu stability. Jak je to reálné? Není. Evropa je bez energetických zdrojů a ty co má z vlastní vůle ignoruje, popírá. Dokonce je ochotna netěžit, pálit produkty zemědělství a vlastní lesy. Překotný německý rozvoj OZE tak dlouhou dobu vypadal jako řešení. Jenže Německo zůstalo samo a zbytek Evropy na tak rychlou transformaci energetiky prostě ekonomicky nemá. Navíc i doposud super bohatí Němci narazili. Levnější cena plynu? Cena elektřiny jako v USA? Nereálné. Netěžíme. Dovážíme plyn, který se vytěží jinde na světě, dopraví k pobřeží, zkapalní, převeze na tankerech, opět nechá „rozmrznout“ a pak zase putuje potrubím k místě potřeby. Ani na toto nebyla Evropa připravená a teprve nyní se investuje a staví dostatek stacionárních LNG terminálů a ty nejsou zadarmo.
Role Německa
K tomu je potřeba si vyjasnit, co je levná energie. Upínáme se k letů 2018 a 2019, kdy byla cena plynu pod 15 EUR/MWh a cena silové elektřiny u 30 EUR/MWh? Nebo letům 2020 a 2021, kdy byla cena elektřiny pod 50 EUR/MWh? To vše za situace, kdy konečná cena elektřiny a plynu ještě nebyla výrazně dotčena rostoucími náklady na potřebné investice do páteřní sítě a distribuce energií, tj. logickou potřebou decentralizace energetiky. To je pryč a pak: Cena silové elektřiny mezi 30 až 50 EUR/MWh nikdy nebyla reálná. Byl to konstrukt nezodpovědné politiky Německa. Souhra náhod, která v jeden okamžik spojila téměř beznadějnou situaci na EUETS trhu povolenek CO2, které stály pod 5 EUR/t a trh s povolenkami, emisemi CO2 nefungoval. K tomu extrémně levný plyn po rozběhnutí Nord Stream a obrovský převis výroby elektřiny v Německu, který byl způsoben boomem OZE ještě před rychlým odstavováním uhlí a jaderných elektráren v Německu. Cena elektřiny fakticky zkolabovala. Ničeho podobného se nyní v delším horizontu nedočkáme. Evropa i Česko jsou v jiné situaci. Ten základní a klíčový problém je jinde. Významná část evropské a stejně tak české energetiky je na konci své živostnosti. Současně vzhledem k „falešným“ idejím hladké transformace energetiky posledních 20 let se ocitáme v situaci, že se dlouhodobě neinvestuje respektive neinvestovalo vůbec nebo ne dostatečně. Nejen v Česku ale celém regionu. Vzhledem ke geografickým možnostem Česka je ta situaci pro naši zemi ještě hrozivější. Důvod? Ekonomicky to nevychází, nevycházelo a rizika a nestabilita trhu je jen navyšují. Jedinou společnou strategií je Green Deal ale ten významná část Evropy včetně Česka popírá (současná vláda jede populismus chvíli tak a pak úplně jinak). Nic jiného na stole není, druhou možností je rozpad společného energetického trhu a dost možná i EU.
Jak Evropa dopadne?
Nyní mezi roky 2025 až 2030 budeme posuzovat investice, které si ale z ekonomického hlediska vynucují ceny konečného produktu tj. vyrobené elektřiny na úrovni 100 až 300 EUR/MWh s dalším postupným růstem. Jak je to možné? Představa, že v energetice postavíme nové a ekonomicky rentabilní zdroje za peníze jako před 20 či 30 lety je primitivní utopií. Ano starší a odepsané zdroje ještě pár let dokáží vyrábět bez povolenky CO2 „levně“, ale to je jen umíráček. Budoucnost se bez nových, drahých a drahou elektřinu (v kontextu let 2018 -2021) produkujících zdrojů neobejde. Pokud taková cena elektřiny na trhu nebude, nebude se stavět. Když se nebude stavět, náraz do zdi bude blíže a blíže. A mohu vás ujistit, že jsme sakra blízko, a to i díky politické omezenosti. Vnímejme trh EU ETS a povolenky CO2 jako energetickou daň určenou výhradně pro transformaci energetiky a průmyslu s tím související. Řešme její správné, efektivní a rychlé využití a nikoli její rušení. Jen politici a státy EU nyní rozhodnou, jak Evropa v energetice dopadne. Poslední zcela marné 4 roky naší neschopné a zmatky, zlodějinami ovládané vládní garnitury budou Česko mrzet ještě dlouhou dobu. Tvrdit lidem, že budoucí jaderné elektrárny budou vyrábět elektřiny za 70 EUR/MWh je čistý podfuk hodný ekonomických analfabetů nebo podvodníků. Pokud spotřebitel nezaplatí vysokou cenu na složence, zaplatí ji jako daňový poplatník.
Není jiné cesty. Jaký potenciál má v tom případě další zadlužování Česka, které by to měla zakrýt? Tak se prosím nenechme dál balamutit omezeností umělých politických thrillerů a tupou a zoufalou propagandou…