Ztučnělá játra neboli steatózu je možné zařadit mezi takzvané civilizační choroby. Trápí totiž miliony lidí po celém světě a jsou spojená s moderním způsobem života.
Ke ztučnění jater dochází postupně tím, že se přebytečný tuk hromadí uvnitř jaterních buněk. Princip vzniku tohoto tuku je velmi podobný jako v případě nebezpečného viscerálního tuku. Ve výsledku je zdravá tkáň jater nahrazována tkání tukovou. V ní se mohou tvořit nejrůznější záněty a zároveň tuk prochází do dalších a dalších částí jater. V důsledku toho zbývá stále méně funkční jaterní tkáně. Ztučnění jater významně podporuje nadměrná konzumace alkoholu, ovšem tento syndrom je možné si vypěstovat i tehdy, kdy alkohol nepijete vůbec. Každopádně platí, že steatóza může vyústit ve velmi závažné nemoci. Vedle funkčního poškození jater to je především jaterní cirhóza, rakovina jater nebo jaterní selhání.
Příčiny ztučnění jater
Dobrou zprávou je, že játra sama od sebe neztuční. O civilizační chorobě mluvíme také proto, že tento stav si lidé svou životosprávou přivodí sami. Kromě již zmíněné excesivní konzumace alkoholu jde především o nevhodně složenou stravu. Jednoduše takovou, která obsahuje příliš mnoho kalorií, obzvlášť pak v podobě tuků a cukrů. To vede k nadváze a obezitě, což jsou přímé faktory ovlivňující ztučnění jater. Pravdou ale je, že ztučnělá játra mohou vzniknout také v důsledku diabetu, zejména toho neléčeného.
Méně častými příčinami ztučnělých jater pak jsou nejrůznější metabolické poruchy, které bývají vrozené, přílišná konzumace léků zatěžujících játra, ale také podvýživa, kdy tělo kolem jater vytváří ochranný tuk.
Ztučnělá játra o sobě dlouho nedávají vědět
Kamenem úrazu ztučnělých jater je to, že dlouho nijak nebolí a vlastně nezpůsobují ani žádné další problémy. V raných stádiích tohoto onemocnění jsou příznaky velmi neurčité a pacienti nejčastěji hovoří o tom, že se necítí dobře, nemají energii apod. Zkušený lékař by ale ztučnělá játra měl poznat na ultrazvuku podle toho, že jsou zvětšená. Pro potvrzení diagnózy je zapotřebí provést krevní testy, které by měly odhalit hladinu jaterních enzymů. Pokud je zvýšená, je třeba začít tento stav řešit.
Prevence ztučnělých jater
Ztučnělá játra mohou představovat závažný problém, ale pokud se začnou řešit včas, je možné ukládání tuku v játrech zvrátit. Zásadní podmínkou je ale změna životního stylu, bez které to opravdu nepůjde.
V první řadě je třeba omezit příjem sacharidů. Ty jsou totiž hlavní příčnou ukládání tuku v játrech. Nadbytečné sacharidy se totiž okamžitě proměňují v nebezpečný tuk. Je třeba se vyhnout zejména bílému pečivu, těstovinám, rýži, cereáliím, sušenkám atd.
Sacharidy byste pokud možno měli nahradit zvýšeným příjmem zeleniny. Je přitom docela jedno, zda je vařená, syrová nebo ve formě šťávy. Nemusíte se vyhýbat ani ovoci, ale zároveň to s ním nepřehánějte, protože obsahuje ovocný cukr, který ve větším množství může ztučnění jater podpořit.
Dopřávejte si také zdravé tuky, které jsou obsaženy v tučných rybách, olivovém oleji nebo ořeších. Naopak se vyhýbejte smaženým jídlům a rostlinným olejům či margarínům. Jídelníček si doplňte také o lehce stravitelné bílkoviny v čele s vejci, jogurty nebo sýry.
V každém případě omezte přísun alkoholu, pokud možno na absolutní minimum, jakého jste schopni. A zároveň nezapomínejte na pravidelný pohyb.
Foto: Freepik